4 неща, с които несъзнателно може да стресирате кучето си
Ф ойерверки? Гръмотевични бури? Камиони за боклук или доставка? Да, знаем, че тези неща са стресиращи за домашните ни любимци. Като стопанин на четириного, вероятно сте идентифицирали няколко неща, които ясно предизвикват реакция на тревожност у косматия ви другар. Но някои често срещани източници на стрес за кучетата ни може да не са толкова очевидни.
Понякога начинът, по който питомците ни виждат света, е много по-различен от нашите интерпретации относно техните възприятия. За това и някои неща, които за нас са съвсем нормални или несъществени, всъщност могат да бъдат много стресиращи за домашните ни любимци, пишат от Dogster.com.
Често срещани причини за стрес при кучетата
Когато сме стресирани, това влияе на нашето настроение, поведение и взаимоотношения с околните. Същото се отнася и за домашните ни любимци. Когато кучетата изпитват стрес – особено ако е в следствие на няколко страшни ситуации и събития, които са се „натрупали“ едно върху друго за кратък период от време, това може да ги накара да действат, понякога с нехарактерна агресия, като щракане или хапане.
Важно е да се научите да разпознавате стреса при домашния си любимец и да знаете кога е необходимо да предприемете действия за намаляването му. Ето няколко неща, които може би стресират питомеца ви повече, отколкото очаквате:
- Нови хора или домашни любимци
Всяко куче има своя емоционален свят и формира уникални взаимоотношения с различни хора и домашни любимци. Това, че някой е най-добрият ви приятел, не означава, че е също толкова близък и на питомеца ви.
Понякога новият човек в дома ви е бебе или дете. Дори ако четириногият ви другар понася добре новороденото, нивата му на стрес може да скочат рязко, когато малкото дете стане подвижно. За това и специалистите съветват да действате бавно и постепенно да аклиматизирате кучето си към новия член на семейството, приятел или животно.
Същите правила важат, когато сте на публично място. Хората често настояват да галят кучетата, които виждат – независимо дали ги познават или не. Това може да бъде особено стресиращо за по-сдържаните четириноги.
- Обучение със смесени сигнали
Това, което за вас изглежда като ясен знак („Седни!“), може да не е толкова очевидно за домашния ви любимец. Хората често подценяваме как четириногите ни другари разчитат емоциите и езика на тялото ни. Дори и малки промени в позата, например, влияят на качеството на командата. Същото се случва и ако промените репликата, която обикновено използвате.
С други думи, ако командата, която давате (например „Ела!“) и езикът на тялото (имате, да кажем, агресивна поза и я казвате със строг глас) не съвпадат, това може да обърка домашния ви любимец.
- Разходки
Докато извеждането на кучето ви на разходка обикновено е полезно за здравето му, има някои изключения. Например, никога не трябва да принуждавате домашния си любимец да излиза, ако изглежда, че е стресиран. Ако животното се дърпа, за да се прибере обратно вкъщи, лае по другите четириноги и/или проявява тревожно поведение, вслушайте се в неговите нужди и се върнете у дома.
- Надценявате колко социално искате да бъде кучето ви
Разбираме, че искате да включите кучето си във всички забавни уикенд планове, които сте направили, но според експертите най-добре е да обмислите какво ще бъде приятно и за самото животно. Пренаселени места като фестивали, фермерски пазари или бирарии могат да бъдат стресиращи за четириногите (може би с изключение на много социалните кучета). Ако искате да заведете питомеца си на ресторант или кафе, опитайте в по-малко пренаселени дни или часове или седнете в периферията, където минават по-малко хора.
Същото важи и за събития и места, ориентирани към кучета, като паркове или открити пазари. Има огромни очаквания домашният ви любимец да бъде социален с други себеподобни, които никога не е срещал до сега. И да, при някои кучета се получава. При други обаче не. И те не си прекарват никак добре в кучешкия парк, въпреки добрите намерения на собствениците си.
Как да разпознаем стреса при кучето си
Първата стъпка към подкрепата на кучето ви е да се научите да разпознавате кога започва да се чувства тревожно или претоварено. Ключът тук е да обърнете внимание на езика на тялото на животното. Ето няколко признака, за които трябва да внимавате и които може да са индикация, че питомецът ви се чувства стресиран:
- Прекомерно прозяване, задъхване или облизване на устни
- Китово око (когато виждате бялото на окото на кучето)
- Поглед настрани
- Пейсинг
- Свиване, треперене или опити да се отдалечи
Обърнете внимание дали стресът на кучето ви нараства. Ако е така, предприемете действия, за да смекчите безпокойството.
Бъдете партньор, на когото кучето може да разчита
Следващият път, когато кучето ви се държи лошо и реагира по начин, нетипичен за него, вземете предвид контекста и средата. Стресът не е нещо, което трябва да неглижирате или да приемате с лека усмивка. Запомнете – кучетата не действат, те се борят. За това – помагайте и се вслушвайте в нуждите на четириногия си другар. Част от нашето задължение като стопани е да се грижим за емоционалното и психическото благополучие на домашните ни любимци. И за това те разчитат изцяло на нас, не бива да го забравяме!
Вижте още:
9 признака, че кучето ви се чувства самотно
10 неща, които кучето ви предпочита да не правите